חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קהילה יהודית בסופיה

כמו שכל הישראלים יודעים, בעבר חיה ופעלה בבולגריה קהילה יהודית גדולה ומפוארת. כמו ערים רבות באירופה – ובמזרח אירופה בפרט – הקהילה היהודית הייתה חלק חשוב ממארג החיים האירופאי, והתנהלה כקהילה מכובדת ומלוכדת ביותר. לאחר מלחמת העולם השנייה, מהקהילה המפוארת נותר מעט מאוד. למרות זאת, עד היום קיימת בסופיה קהילה יהודית.

קהילה יהודית סופיה

הקהילה היהודית של סופיה הייתה אחת מהקהילות היהודיות הגדולות ביותר בכל בולגריה. היהודים התיישבו לראשונה בבולגריה במהלך המאה ה-14. לאורך השנים, הקהילה שגשגה, התפתחה והתרחבה. בתקופה המשגשגת ביותר, ערב מלחמת העולם השנייה, מנתה הקהילה היהודית בעיר יותר מ-26 אלף בני אדם. רבים מבני הקהילה גורשו מבולגריה, נתפסו בידי הנאצים או ברחו מהמקום.

היום, הקהילה היהודית בעיר הצטמקה במידה ניכרת. לפני עשור מנתה הקהילה 2,500 איש בלבד – פחות מעשירית ממה שהייתה בעבר. רבים מבני הקהילה עלו לאורך השנים לישראל, וכמעט כל אחד בארץ מכיר משפחה אחת לפחות ממוצא בולגרי. מאחר ומדובר בקהילה קטנה למדי, בסופו של דבר, לא קיימים בעיר מוסדות רבים המיועדים לקהל היהודי. בעיר פועלת מסעדה כשרה אחת בלבד – מסעדת ירושלים – והיא משרתת לבדה את בני הקהילה שומרי הכשרות. מלבדה, פועל בעיר בית ספר יהודי אחד ובית כנסת אחד ויחיד.

 בית כנסת סופיה

בית הכנסת היחידי הפועל היום בסופיה הוא גם בית הכנסת המרכזי, הגדול והמפואר שהשתייך בעבר לקהילה המשגשגת שחיה במקום. זהו בית הכנסת השלישי בגודלו בכל אירופה והגדול ביותר בחבל הבלקן, והוא מעוצב בפאר ובהידור רב עם נגיעות עיצוביות ממזרח אירופה. בית הכנסת הוקם בתחילת המאה הקודמת, ביוזמת בני הקהילה אשר חיפשו פתרון לתפילות ההולכות וגדלות שלהם. המבנה גדול מאוד, ומשתרע על פני יותר מ-650 מ"ר. בתוכו יש מקומות ל-1,170 מתפללים בכל רגע נתון. בתוכו מוצבת נברשת גדולה ומרשימה במיוחד, הגדולה ביותר בבולגריה. הבניין עצמו עוצב על ידי אדריכל מקומי מוערך אשר שילב מספר סגנונות בנייה שונים וייחודיים, ויצר חזית בניין מעניינת ומרתקת במיוחד.

במהלך השבוע ניתן לבקר בבית הכנסת כמבקרים, תמורת תשלום דמי כניסה סמליים. בשבתות בית הכנסת פועל כבית כנסת לכל דבר, וניתן להצטרף לתפילת בני המקום. בשל גודלה הקטן יחסית של הקהילה, קהילת יהודי סופיה היא מלוכדת וחמימה מאוד. התפילה לצד בני המקום מרגשת במיוחד. התפילה מתקיימת בנוסח ספרדי.

בית חב"ד סופיה

כמו כמעט בכל עיר בעולם, גם בסופיה פועל בית חב"ד. רשת בתי חב"ד שמה לעצמה ליעד להגיע לכל מקום בו יש יהודים – ובסופיה יש יהודים לא מעטים. בית חב"ד מציע שירותים שונים לקהילה המקומית, כפי שהוא עושה גם בערים ובשכונות בישראל. על שירותים אלה לא נתעכב, מאחר ומעטים הם התיירים שזקוקים לשירותי בדיקת מזוזה, למשל.

עבור התיירים, בית חב"ד יכול להיות שימושי במיוחד במגוון אירועים שונים. ראשית, מדי שבת בית חב"ד עורך סעודות שבת לפי כל כללי ההלכה ובהקפדה על כל המצוות. מומלץ להירשם לארוחות מראש, על מנת לאפשר לבית חב"ד להיערך נכון מבחינת מספר האנשים המגיעים לסעודה. בשבתות מתקיימות במקום תפילות שבת בנוסח אשכנזי. לתפילות אלה לא מגיעים בני הקהילה היהודית המקומית לרוב, אשר מעדיפים להתפלל בבית הכנסת הגדול של העיר.

מלבד שבתות, בית חב"ד סופיה מקיים תפילות סדירות בימי חול. מדי יום נערכת במקום תפילת שחרית בשעה 8:30 בבוקר. תפילות מנחה וערבית מתקיימות בזמנן, על פי שעות השקיעה. התיירים מוזמנים להצטרף לתפילות הללו ברצון ובחפץ לב.

בית חב"ד סופיה מספק שירותים שימושיים במיוחד גם בתקופות החגים. בחגים השונים, ניתן להגיע לבית חב"ד על מנת לקיים את מצוות החג השונות. בחנוכה מודלקת במקום חנוכייה בטקס חגיגי מדי ערב, בסוכות מוקמת במקום סוכה וניתן לטלטל בה את ארבעת המינים, בראש השנה אפשר לשמוע תקיעת שופר ועוד. עבור ישראלים המעוניינים לשהות בחו"ל בעת החג, ובכל זאת לשמר את המסורות והמנהגים המקובלים, ניתן להיעזר בבית חב"ד לשם כך.

 סופיה לדתיים – טיול עשיר ומלא כל טוב

בעבר, הקהילה היהודית המשגשגת והפורחת של סופיה ניהלה חיים ציבוריים מלאים, עשירים ופומביים.לאחר מלחמת העולם השנייה נשאר מעט מאוד מכל זה.
היום, מעטים הם המוסדות היהודים הפועלים בעיר.

על אף שטיול של דתיים לעיר מצריך התארגנות מראש, הוא בהחלט אפשרי – ובקלות רבה. בעיר פועלת מסעדה כשרה משובחת ומומלצת ביותר – מסעדת ירושלים. מלבדה, ניתן לאכול גם בבית חב"ד, בעיקר את ארוחות השבת. כאמור, בעיר מתקיימות תפילות בנוסח אשכנז וספרד.

מבחינת אפשרויות לינה, בסופיה לא פועלים בתי מלון כשרים. למרות זאת, קיימים בתי מלון ואפשרויות לינה היכולים להיות נוחים מאוד לציבור שומר המצוות. בית חב"ד, בית הכנסת הגדול ומסעדת ירושלים קרובים למדי זה לזה, וניתן להגיע אל כל אחד מהם בהליכה לא ממושכת ממרכז העיר. לכן, לינה במיקום הקרוב לשלושת המוסדות הללו יכול להיות פתרון נפלא עבור הציבור הדתי המבקר בסופיה. מלונות רבים מציעים לאורחיהם מפתחות ייעודיים לשבת, שאינם כוללים את הפעלת המנגנון החשמלי של הדלת. אם שוהים במלון בשבת, מומלץ מאוד לבקש לישון בקומה נמוכה. הנוף מחלון החדר אולי יהיה מרשים פחות, אולם הדבר יחסוך טיפוס לקומה גבוהה במדרגות הבניין. במלונות לא פועלת מעלית שבת.

רבים מהציבור הדתי בוחרים לבשל את ארוחותיהם בעצמם בעת השהות בחו"ל. בחירה במקום לינה המצויד במטבח מאובזר וכיריים מאפשר שילוב בין בישול עצמאי לבין אכילה במסעדה הכשרה ובבית חב"ד. במרכז העיר פועלות דירות שונות המוצעות להשכרה, אשר מצוידות במטבח מאובזר. אם מביאים מהבית סיר, מחבת וכף עץ – ניתן להכין ארוחות טובות בקלות ובפשטות.

שאלות נפוצות בנושא קהילה יהודית בסופיה

כן, ובקלות רבה. התאמת הטיול לא מצריכה מאמץ רב. בסופיה ניתן למצוא בקלות סעודות שבת ותפילות, ולתכנן את יום שבת כך שיכלול טיול רגלי נינוח במקום מקסים ונאה. במהלך השבוע, אפשר ליהנות מארוחה טובה במסעדת ירושלים המשובחת.

בוודאי. ברחבי בולגריה פועלים בתי חב"ד נוספים, וכן מסעדות כשרות ואפילו מלונות כשרים המותאמים לציבור הדתי. טיול ברחבי המדינה יכול להסתמך על מוסדות יהודיים אלה, ולהיעזר בהם.

בוודאי! גם הציבור שומר השבת יכול ליהנות מהעיר ביום שבת. יש לתכנן את המסלול מראש, כך שלא יכלול שום חילול מכל סוג, כמובן.

כתובת בית הכנסת הגדול של סופיה הינו: 

Exarch Joseph Street 18, 1000 Sofia Center, Sofia

כתובת בית חב"ד הרשמי של סופיה הינו:

ul. "Stara Planina" 38, 1527 Sofia Center, Sofia

כן – יש מסעדות כשרות בסופיה שמציעות אוכל כשר לתייר הישראלי עם תעודת הכשר למהדרין לדוגמא: מסעדת King David – מסעדת בית חב”ד, מסעדת ירושלים – מסעדת וקוסוב.
כמו כן יש עוד מס' מסעדות שמציעות ארוחה כשרה אך ללא תעודת הכשר.

 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבולגריה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על סופיה, בולגריה!

דילוג לתוכן