חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סיור הצצה לעבר הקומוניסטי של בולגריה

סיור הצצה לעבר הקומוניסטי של בולגריה

ברוכים הבאים לסופיה, עיר הבירה של בולגריה שמצליחה לחבר בין העבר העשיר שלה לבין ההווה התוסס. לחובבי ההיסטוריה שביניכם, העיר סופיה מציעה צלילה עמוקה לפרקים המגוונים של בולגריה, כאשר התקופה הקומוניסטית היא לחלוטין אחת מהתקופות המסקרנות ביותר. היום, אנו מזמינים אתכם לצאת למסע ייחודי בעבר של העיר בסיור מודרך שייקח אתכם דרך שני אתרים ייחודיים- המוזיאון לאמנות סוציאליסטית ואנדרטת בוזלודז'ה, בואו נצא לדרך.

המוזיאון לאמנות סוציאליסטית של סופיה

ההרפתקה שלכם מתחילה בשעה 09:30, כאשר הרכב הפרטי של חברת הסיור יאסוף אתכם מאתר הלינה שלכם בעיר סופיה. משם, תצאו לנסיעה קצרה אל היעד הראשון של היום- המוזיאון לאמנות סוציאליסטית של סופיה (Socialist Art Museum).

מוזיאון זה, שמשתרע על שטח של למעלה מ-7,500 מ"ר, מכיל בתוכו אוצרות היסטוריים שמספרים על עברה הסוציאליסטי של בולגריה. ברחבי המוזיאון תמצאו למעלה מ-70 פסלים מרהיבים, כאלו שהתנשאו ועמדו בגאווה בתקופת המשטר הקומוניסטי. כשתשוטטו בגלריה הפתוחה הזו, כל פסל וכל יצירה יספרו לכם סיפורים על תקופה שחלפה מהעולם, כשהם לוחשים על מנהיגים חזקים, חיים אחרים. בין היצירות המפורסמות שנמצאות בין כותלי המוזיאון ניצב לו פסל הכוכב הגדול בעל חמש הקצוות, פסל שעיטר בעבר את חלקו העליון של הפרלמנט בלב סופיה. 

שימו לב כי המוזיאון סגור בימי שני, ולכן אם הסיור שלכם נופל דווקא על יום זה, הביקור במוזיאון יוחלף עם מיקום קסום אחר- פארק הפעמונים. פארק הפעמונים, שנקרא 'קמבניטה' (Kambanite Park), מהווה עדות לאחדות, לשלום ולרוח הילדות. הפארק, שהוקם ב-1979 בהנהגת בתו של המנהיג הקומוניסטי האחרון, מכיל מיצג אדיר של פעמונים שהוכנו על ידי ילדים בתקופה הסוציאליסטית, כשכל פעמון נושא עמו לא רק את תמימות הילדות, אלא גם תקווה לעולם מאוחד יותר, כזה שמצליח להתגבר על מחסומים פוליטיים. 

בין אם תבקרו במוזיאון המרגש ובין אם תשוטטו בפארק הירוק, מובטחת לכם חוויה בולגרית אותנטית, כזו שצוללת למעמקי ההיסטוריה וחושפת בפניכם את העבר המורכב והמפואר של המדינה בה אתם מבקרים.

מסע אל אנדרטת בוזלודז'ה האייקונית (Buzludzha Monument)

לאחר מסע החקר בליבה של העיר סופיה, תצאו למסע דרך האזור הכפרי הציורי של בולגריה. הנסיעה הנופית אורכת כ-3 שעות, ומציעה תוך כדי נוף פנוראמי יפהפה של הטבע הבולגרי, לצד ציפייה שהולכת ומצטברת לקראת האנדרטה ההיסטורית.

בלב רכס הרי הבלקן, על הגבעה הגבוהה באזור, ניצבת לה אנדרטה משונה, דמויית עב"ם, מגדלור מהעבר הקומוניסטי של בולגריה. 

האנדרטה הוקמה בשנת 1981 כאנדרטה שמציינת 90 שנה לקונגרס בוזלודז'ה, מפגש סודי שהתקיים בשנת 1891 והוביל להיווסדה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הבולגרית, שלימים הפכה למפלגה הקומוניסטית הבולגרית. בבניית האנדרטה השתתפו אלפי פועלים ובעלי מלאכה, שבילו מספר שנים בעבודה בתנאי הרים מאתגרים כדי לממש את החזון הגדול.

מבחינה אדריכלית, האנדרטה נחשבת לפלא ארכיטקטוני, כשעיצוב העב"ם שלה, עם מבנה גדול ועגוי דמוי צלוחית ומגדל שבולט מצידו. בתוך המבנה המשונה תוכלו למצוא עבודות פסיפס מרהיבות שמתארות סצנות מההיסטוריה הקומוניסטית של בולגריה- דיוקנאות של מרקס, אנגלס ולנין, וכן סיסמאות אידיאולוגיות שמבטאות את רוח התקופה. 

לאחר נפילת הקומוניזם בבולגריה בשנת 1989, אנדרטת בוזלודז'ה ננטשה והוזנחה. ללא תחזוקה ראויה והגנה, האתר התמלא בוונדליזם, לצד איתני הטבע שהסבו נזק למבנה. מאז, האתר הפך למעין אתר עלייה לרגל עבור סקרנים וצלמים, כאלו שנמשכים אליו בעקבות האווירה המפחידה והפוסט-אפוקליפטית שלו.

האתר ההיסטורי עדיין לא שוחזר במלואו, ועד היום מתקיימים דיונים ומחלוקות בהקשרי שיקום המקום. חלק מההצעות כוללות הפיכתו למוזיאון להיסטוריה בולגרית או לאתר להנצחת תקופת המלחמה הקרה, אך הדבר עוד לא נשא פרי. 

אנדרטת בוזלודז'ה משמשת תזכורת נוקבת לעברה הקומוניסטי של בולגריה ועומדת כעדות להיסטוריה של המדינה, ליכולת הארכיטקטונית ולחלוף הזמן שנותן את אותותיו. יופיו הרדוף לצד הסיפורים שהוא טומן בתוכו הופכים את המקום לאתר ייחודי ומרתק עבור חובבי היסטוריה וחובבי אדריכלות. 

לצד הסיור המרתק באתר תקבלו כמובן הסברים והדרכות מצד מדריך הטיול שלכם, שיספר לכם אודות בניית האנדרטה, העיצוב המשונה שלה וכיצד העם הבולגרי רואה כיום את אותו מונומנט עתיק.

למה כדאי להצטרף לסיור?

הסיור המודרך מבטיח הרבה מעבר לביקור באתרים היסטוריים, כשהוא מספק הזדמנות לשקוע במרקם הפוליטי-חברתי של בולגריה, להבין את שאיפותיה, הישגיה ובסופו של דבר השינוי והמהפך שעברה. לצד הביקור באתרים המרגשים מדריך הטיול שלכם מביא לחיים את הסיפורים שמאחורי כל אנדרטה ופסל, כשהוא מוסיף צבע ועניין למתכות ופינות האבן הקרות. 

הסיור דואג להכל- מדמי הכניסה לאתרים והמיסים המקומיים, ההדרכות, הנסיעות ברכב ממוזג והאווירה הנעימה. 

מידע חשוב

משך הסיור הינו 10 שעות, כולל נסיעות.

הסיור מלווה בהדרכה באנגלית.

הסיור מתקיים בקבוצה קטנה של עד 8 משתתפים.

יש להצטייד באוכל ושתייה, נעלי הליכה נוחות וביגוד מותאם למזג האוויר. 

הסיור כולל איסוף ממקום הלינה שלכם בעיר סופיה וחזרה אליו בסיום הסיור.

עלות הסיור הינה 160 אירו למבוגר, 54 אירו לילד בגילאי 4-11, והסיור הינו חינמי לילדים מתחת לגיל 4. 

הסיור כולל הדרכות היסטוריות מעמיקות ולכן אינו מתאים לילדים קטנים.

יש לרכוש את כרטיסי הסיור מראש!

לסיכום, ההיסטוריה לא עוסקת רק באירועים, תאריכים או אישים, ולמעשה מדובר בהבנת האתוס של פעם. הסיור ההיסטורי הזה מציע נקודת מבט ייחודית, כזו שתאפשר לכם לגלות את רוחה של בולגריה בעדין הקומוניסטי, עידן שעיצב חלק ניכר מזהותה המודרנית. מדובר על מסע בזמן- דרך נרטיבים של תקווה, מאבקים, אחדות ושינוי. 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבולגריה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על סופיה, בולגריה!

דילוג לתוכן